Ateliér Morix byl založen v roce 2000 Jaromírem Pizingerem, který od roku 2007 pracuje v kreativním týmu s Naďou Pizinger. Jejich spolupráce však začala již od roku 2002 během Nadiných studií. Jaromír Pizinger se kromě jiného zabýval scénografií, designem interiérových doplňků, šperků a svítidel. Pracoval také jako designér v automobilovém průmyslu (Volvo) a ve výstavnictví (prezentační stánky pro rakouskou televizi). Nyní se tým věnuje převážně návrhům interiérů komerčních i soukromých prostor a pomáhá je pak dovést až k realizaci. Patří k nim také projekty realitní kanceláře Luxent – Exclusive Properties.
Naďa: Můj příběh není moc zajímavý (smích). Oscilovala jsem mezi několika variantami povolání snů, asi jako každý, od zvěrolékařky po ekonoma. Studovala jsem tenkrát gymnázium, tak nějak mi šlo téměř všechno a nemohla jsem se rozhodnout až do poslední chvíle. Nemohu tedy bouhužel říci, že architektura byla vždy mou jedinou volbou. Zlomem pro mě bylo až setkání s Jaromírem, k němuž došlo už za studií architektury na FA ČVUT, kdy jsem u něj začala pracovat. A to byl asi začátek začátku. Od té doby mě postupně každý další rok utvrzoval v tom, že jsem si pro sebe nemohla vybrat krásnější a komplexnější povolání. Nyní si už nic jiného představit nedokážu.
Jaromír: Mě už od mala zajímala estetika, která se samozřejmě netýká jenom architektury. Lidská tvorba je ve většině případů nedokonalá, přestože jsme dokonalostí obklopeni, například přírodou, která v nás svojí „tvorbou“ vytváří silné emoce. Takže k vaší otázce: aspoň trochu se snažit materiální formou vytvářet emoce.
Naďa: Poslední roky vnímám největší úskalí v konfliktu a v nacházení balancu mezi samotnou tvorbou a nutnými provozními činnostmi, administrativou a tak dále. To bývá někdy opravdu vysilující.
Jaromír: U mě se jedná o komunikaci s úřady.
Jaromír: Asi bych uvedl Oscara Niemeyera.
Naďa (s úsměvem): Pro mě je to určitě Jaromír.
Naďa: Ano, portfolio máme opravdu velmi pestré. Ta pestrost je něco, co nás stále žene dopředu. Představuje totiž neustálou výzvu, přináší něco nového, i motivaci stále se posouvat a poznávat nová témata, estetiku, problematiky, a také se učit přistupovat k různým druhům zakázek a různým typům klientů.
U výběru zakázek je pro nás jedním z nejdůležitějších faktorů porozumění s klientem. Tedy musíme najít společnou řeč a vnímat, že my jsme správní architekti pro něj, stejně jako on je partnerem pro nás. Bez toho to nejde. Cesta od prvotního návrhu přes rozpracovávání a projektování až po samotnou realizaci zakázky je totiž velmi dlouhá, trvá často několik let. A pokud by tato mezilidská chemie, vzájemný respekt a pochopení nefungovaly, nebude fungovat ani spolupráce.
Jaromír: Ano, k návrhu gastronomických provozů musíme přistupovat odlišně. Nejdůležitější je, pro jakou klientelu je gastronomický projekt určen. Kdo je tím cílovým zákazníkem restaurace – sociálně i ekonomicky. Podstatné také je, v jaké lokalitě projekt vznikne.
Naďa: Každý projekt je něčím výjimečný a něčím nový. Nicméně u gastro provozů i ostatních komerčních projektů, na kterých jsme pracovali, osobně vnímám asi největší svobodu co se týče tvorby, pokud je nám jako architektovi dána. Včetně hledání nových témat, přístupu, zcela nových konceptů.
Naďa: Na tomto projektu jsme pracovali několik let – asi šest nebo sedm. Letos se finalizovaly práce na přístavbě posledního patra, kde vzniklo několik nejluxusnějších apartmá hotelu a také noční bar s terasou. Bohužel kvůli současné pandemické situaci zatím tento prostor nebyl zprovozněn.
V interiérech celého hotelu jsme se snažili pracovat s formami a materiály, které byly vlastní době vzniku hotelu. Zároveň ale pro nás i pro investora bylo důležité jejich citlivé skloubení se současnými trendy, které se v komerčních interiérech tohoto typu po světě objevují.
Jaromír: Podobný druh uvažování a přístup ke klientům – to byl hlavní podnět pro spolupráci, která úspěšně funguje.
Jaromír: Chtěli jsme vytvořit interiér, který je sice moderní, ale zároveň by neměl podléhat krátkodobým trendům – to se totiž nevylučuje. V tomto projektu se nám to, myslím, povedlo krásně skloubit.
Jaromír: Pro mě osobně to těžké nebylo, protože v podobném prostředí s manželkou žijeme a pracujeme a je nám blízké. Měli jsme tak spoustu inspirace i praktických zkušeností.
Naďa: Tento projekt opravdu vnímáme jako výjimečný. Tím, že je umístěn více v soukromí, mimo klasicky vnímaná centra Krkonoš, předpokládáme, že si projekt dokáže najít náročného klienta, pro kterého je určen. Pro někoho, kdo preferuje soukromí, klid a trávení volného času se svou rodinou nebo přáteli. V interiéru pro nás proto bylo jasnou volbou použití přírodních materiálů, jako recyklované dřevo, kámen, rustikálně zpracované omítky či dřevěné podlahy. Jde o materiály, které mají napomoci vytvořit druhý domov, místo, které vám přiroste k srdci, bude opravdové, plné tepla, pocitů a do budoucna také vzpomínek…
Naďa: Máme teď několik dalších projektů na horách. Jedná se o trend, který asi vypovídá o době, ve které žijeme. Máme také radost z několika nových komerčních projektů – konkrétně ze dvou restaurací v rámci resortu Molo Lipno Resort a také hotelů v Peci pod Sněžkou, kde pracujeme na prvotních konceptech exteriéru i interiéru.
Těší nás také práce na projektu vinařství ve Veselí nad Moravou, to je v současné době jeden z našich nejoblíbenějších projektů.
Naďa: To opravdu bylo už před mnoha lety. Ale je pravda, že na naše seznámení, nebo spíše začátky spolupráce, dodnes moc rádi a často vzpomínáme. Bylo to peklo (smích). Přišla jsem k Jaromírovi na brigádu ve druhém ročníku na vysoké škole a vlastně jsem u něj zůstala až doteď. Tedy až na pár odchodů, kdy jsem se asi musela utvrdit v tom, že mi to s nikým jiným pracovně nemůže fungovat. Na jaře to už bude 20 let.
Vlastně asi ani jeden z nás dnes nechápeme, jak jsme dokázali překonat všechny rozdíly, všechna ta klišé, která se v souvislosti s podobným vztahem na pracovišti nabízejí. Nicméně dnes jsme spolu už dlouho a tak to zůstane.
Life & style