Léto je u konce, ale příjemné počasí nás zatím neopustilo. Využijte poslední teplé dny a udělejte si výlet za českými architektonickými skvosty. Přinášíme výčet těch nekrásnějších staveb od starobylého zámku ve Světlé nad Sázavou až po moderní vilu Tugendhat – společně s pár doprovodnými filmovými tipy na pochmurnější dny.
Čím jiným začít než nádherným Českým Krumlovem, jehož historické centrum bylo již v roce 1963 vyhlášeno městskou památkovou rezervací. V roce 1992 se pak celý komplex včetně zdejšího hradního a zámeckého areálu, jenž je po Pražském hradu druhým největším v Čechách, přidal na prestižní Seznam památek světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Tento klenot přitahuje nejen návštěvníky, ale i filmaře. Natáčely se zde například pohádky Z pekla štěstí či Tři životy. Tyto snímky patří k vánočním klasikám, vy si je však můžete před výletem připomenout o něco dříve.
Za návštěvu rozhodně stojí také unikátní otáčivé hlediště Jihočeského divadla, které se nachází v zahradách areálu. Za originálním návrhem stojí architekt a scénograf Joan Brehms – ten chtěl představit zcela nový koncept, v němž se prostor mezi hercem a divákem striktně neodděluje.
…nemůžeme vynechat kouzelný zámek ve Světlé nad Sázavou na levém břehu Sázavy, jen několik málo metrů od centra města. Jeho výstavba se datuje již do roku 1393, kdy zde vznikla gotická tvrz. V 16. století se z něj stal lovecký zámeček a v tom 19. byla stavbě dána dnešní novorenesanční podoba. Tou se coby návštěvníci můžete kochat na malém i velkém prohlídkovém okruhu. Dále je možné se podívat do zámecké kavárny, oranžerie či do parku s kaskádou rybníků.
Tento zámek však můžete obdivovat i jako noví majitelé! Momentálně jej totiž ve svém portfoliu historických nemovitostí nabízí naše realitní kanceláře Luxent - Exclusive Properties. Rozlehlý zámecký komplex zhruba 100 km od Prahy nabízí 5 500 m2 užitné plochy prostor ve dvou nadzemních podlažích. Tento objekt s více než 600letou historií má velký všestranný potenciál – dá se zde vybudovat noblesní hotel s wellness a restaurací, rehabilitační centrum nebo pouze soukromé rodinné sídlo s omezeným provozem.
Zdroj: Zámecký komplex ve Světlé nad Sázavou (archiv)
Funkcionalistický klenot v srdci Brna vznikl mezi lety 1929 až 1930 dle projektu architekta Ludwiga Miese van der Rohe na žádost manželů Tugendhatových. Stejnojmenná vila je považovaná za jedno ze stěžejních děl funkcionalistické architektury a jedná se o první objekt moderní architektury v České republice, který byl počátkem druhého tisíciletí zařazen mezi památky UNESCO.
K luxusnímu domu na brněnském svahu náleží i přilehlá zahrada, jež se stala svědkem důležité historické události – v roce 1992 se zde konalo jednání o rozdělení Československa mezi tehdejším premiérem České republiky Václavem Klausem a Slovenské republiky Vladimírem Mečiarem. Co se týče vnitřního vybavení domu, navrhl jej architekt s kolegy Lilly Reichovou a Sergiem Ruegenbergem. Ikonický nábytek volili převážně z trubkové a pásové oceli a z ušlechtilého dřeva.
Celý zážitek z návštěvy můžete umocnit filmem Skleněný pokoj z roku 2019, který vznikl pod taktovkou Julia Ševčíka. Snímek na motivy stejnojmenné knihy od slavného spisovatele Simona Mawera získal do obsazení i pár zvučných jmen – kromě Karla Rodena v něm hrají rovněž slavné zahraniční herečky.
Pokud patříte k milovníkům funkcionalismu, neměla by vám uniknout ani Müllerova vila od architektů Adolfa Loose a Karla Lhoty. Ti při návrhu vycházeli z vlastního prostorového plánu tzv. Raumplanu. Jedná se komplikovaný systém, jenž prostor nečlení do jednotlivých pater, ale do místností o různé výšce, které se tak prolínají skrze schodiště napříč úrovněmi domu. Právem se proto ve světě často zařazuje mezi šest nevýznamnějších vilových domů 20. století.
Kochat se můžete mezi pražskými ulicemi Střešovickou a Nad Hradním vodojemem. Návrh luxusní vily byl situován tak, aby se co nejvíc izolovala od sousedních pozemků. Naopak se přimyká k veřejnému schodišti vybudovanému ve stejné době. Mimo smělou architekturu stavby vás určitě zaujmou i výhledy přes údolí Vltavy s Trojským zámkem.
… nezapomeňte se při své cestě za poznáním české architektury stavit i zde:
Tančící dům – jeden ze symbolů Prahy, který vytvořil Vlado Milunić spolu s Frankem O. Gehrym a který byl ve své době vnímán veřejností velmi kontroverzně, snad ani není třeba představovat. Jen doplníme, že se mu občas přezdívá Ginger and Fred, neboť tvar věží inspiroval slavný taneční pár Fred Astair a Ginger Rogersová.
Obecní dům – pro obdivovatele zdobné secese doporučujeme Obecní dům z pera Antonína Balšánka a Osvalda Polívky. Dnes slouží jako koncertní síň, ale najedete tu i kavárnu a restauraci. Objevil se například v legendárních filmech Kulový blesk nebo Adéla ještě nevečeřela, interiér pak posloužil pro klasiku Obsluhoval jsem anglického krále.
Žižkovský televizní vysílač – s výškou 216 metrů se jedná o nejvyšší stavbu v Praze. Nevšední design od Václava Aulického a Jiřího Kozáka ale často obsazuje žebříčky celosvětově nejošklivějších budov. Obrázek si udělejte sami, ale při té příležitosti se rovnou vyvezte do výšky 93 metrů, odkud se vám naskytne jedinečný 360° pohled na metropoli. Za pozornost stojí také 10 soch miminek od Davida Černého umístěných přímo na věži.
Jdete po přečtení článku shánět prvorepublikovou vilu na prodej? Nebo rovnou zámecké sídlo? Veškeré sny o luxusním bydlení vám splníme v naší luxusní kanceláři Luxent – Exclusive Properties na adrese Pařížská 28, Praha 1. S radostí si s vámi projedeme naše portfolio exkluzivních nemovitostí a popovídáme si třeba o současné situaci na realitním trhu.
Life & style