Odpověď je snadná – v rekordním. Ceny nemovitostí stále rostou, a byť měsíce duben a květen přinesly na hypotečním trhu lehký útlum, nyní již opět stoupá do historických výšin. Jaká tedy aktuálně panuje situace? Je například vhodný čas na investici do bytu? A co přinese zbytek letošního roku?
Za první pololetí poskytly podle ukazatele Fincentrum Hypoindex banky hypotéky za neuvěřitelných 224 miliard korun. Že se jedná o opravdu rekordní čísla, dokazuje srovnání objemu poskytnutých hypoték – za prvních šest měsíců letošního roku se dosáhlo obdobné výše jako za celý rok 2016 nebo 2017. Jen za měsíc červen se jednalo o celkový objem 44,5 miliard korun. Někteří odborníci proto očekávají, že bude za rok 2021 poprvé v historii pokořena hranice 300 miliard korun.
Přitom většina bank zvedla úrokové sazby a hypotéky tak zdražují. Jejich průměrná výše v šestém měsíci letošního roku činila dle Fincentrum Hypoindex 2,13 % p. a., ale sazby bank jsou častokrát i o desetiny procent vyšší. Sama bankovní rada ČNB zvedla základní sazby o 0,25 procentního bodu, na 0,5 %. A podle prognóz lze v následujících týdnech očekávat rostoucí tendence, první by měla přijít v srpnu po zhodnocení uplynulého čtvrtletí.
Zároveň s tím se prodražuje bydlení. Z údajů zveřejněných v červenci statistickým úřadem Eurostat vyplývá, že Česká republika obsadila čtvrtou příčku mezi zeměmi EU s největším meziročním nárůstem cen nemovitostí. Za první čtvrtletí došlo ke zvýšení o 11,9 %, evropský průměr přitom stoupl o 6,1 %. Domy a byty u nás tak zaznamenaly v porovnání s posledním čtvrtletím loňského roku zrychlení růstu cen – o to 4,6, %.
Navíc kupující nyní nemají příliš z čeho vybírat. „S ohledem na obecný nedostatek nabídky dochází na trhu k tomu, že je téměř jakákoli cena u solidních nemovitostí akceptována. Nyní se však objevují první známky určitého vyčerpání trhu. Osobně se domnívám, že kupující si například stále více uvědomují, že naprostým a neopominutelným základem hodnoty nemovitosti je lokalita,“ tvrdí ředitel realitní kancelář Luxent – Exclusive Properties Jiří Kučera a k větší míře racionalizace dodává: „Rostoucí roli také hrají nákupy kvalifikovaných investorů a při individuálních transakcích převažují ty realizované za pomoci úvěrů. Tím se postupně omezuje prostor pro neuvážené nákupy za neodpovídajících podmínek. Požadovanou cenu posuzuje buď kvalifikovaný, tedy obezřetný a znalý investor, nebo ji posvěcuje banka.“
Z řady pak zcela vybočují luxusní reality. „Kvalitních exkluzivních nemovitostí se uvedené netýká, u nich není důvod k cenové stagnaci či poklesu,“ říká Jiří Kučera. Platí pro ně totiž zcela jiná pravidla. Díky specifickým kritériím, mezi něž patří velmi atraktivní lokalita, nadstandardní velikost, nejkvalitnější materiály, špičkový design interiérů a exkluzivní funkce jako sauny, vířivky nebo smart technologie, nepodléhají obecným trendům na trhu. Právě takové nabízí realitní kancelář Luxent – Exclusive Properties, která zprostředkovává pronájem luxusních bytů v Praze, prodej luxusních domů, ale i historických nemovitostí, či nákup nemovitostí v zahraničí.
Foto: Zámecký komplex ve Světlé nad Sázavou
Jestli uplynulý rok spojený s pandemií koronaviru něco přinesl, pak je to spousta investičních fondů, které se vyrojily na trhu s nemovitostmi. Příznivou dobu využila také skupina Luxent, která založila fond určený pro kvalifikované investory. Prostřednictvím Luxent Capital Funds chce financovat vlastní developerské projekty. Zároveň tím reaguje na stoupající poptávku po bezpečném uložení finančních prostředků s využitím různých investičních nástrojů. A v tomto ohledu patří nemovitosti k těm nejstabilnějším komoditám. Vložené úspory dlouhodobě ochrání před inflací a pomohou diverzifikovat vlastní investiční portfolio – investice do bytu na pronájem se tak stále vyplatí. Klíčové je zvolit správnou jednotku, s malometrážním bytem v žádoucí lokalitě neuděláte chybu.
Life & style