Zařiďte si svůj interiér originálně! V novém článku se dočtete o nejoblíbenějších interiérových stylech, které vás inspirují.
Ať už plánujete rekonstrukci svého bydlení, nebo se jen zajímáte o interiérové trendy, nové nápady se vždycky hodí. K nasátí kreativity a inspirace zde budete mít hned šest odlišných stylů bydlení, které jsme vyhodnotili jako nejvíce oblíbené:
I zařizování či přestavování interiéru může být zábava, když do toho zapojíte svou kreativitu. Aby vám tato renovace šla lépe od ruky, připravili jsme pro vás malou inspiraci v podobě nejoblíbenějších stylů bydlení. Třeba vám jeden z nich přiroste k srdci a inspiruje vás, ať při malých či velkých změnách.
Eklektismus představuje tvorbu práce, která čerpá inspiraci z různých zdrojů a míchá je dohromady. A právě z tohoto originálního způsobu tvoření se vyklubal i eklektický styl bydlení, který s oblibou kombinuje nejrůznější prvky, barvy, textury či vzory.
Na někoho může eklektický design působit poněkud chaoticky, nicméně i on má v sobě obsažen určitý řád – vhodné je proto kombinovat pouze takové prvky, které se dobře doplňují. A to například barevně, odstínově nebo materiálově. Když víte jak na to, výsledek pak stojí za to! Přesvědčte se sami.
Mezi favority stylů bydlení patří také industriální styl. Ten své počátky datuje k 60. letům minulého století, kdy se ze světových metropolí jako Londýn, Paříž nebo New York začal přesouvat průmysl přímo do center měst. A právě tyto průmyslové budovy a loftové byty se staly inspirací pro unikátní interiérový design.
Klíčovým prvkem industriálního stylu je sám prostor, který by se měl vyznačovat vysokými stropy, otevřenou dispozicí a velkými tabulkovými okny zasazenými v kovových rámech. Prim dále hrají materiály jako keramika, beton, kov či kámen. Aby ovšem prostor nepůsobil příliš chladně a tmavě, zpestřuje se různými barevnými doplňky a teplým osvětlením, které vytváří krásný kontrast.
Anglické slovo Vintage má mnoho z nás spojené právě s módou 20. až 90. let minulého století. Perly, krajky, mašle do vlasů a kostkované šaty – to všechno zkrátka k tomuto stylu patří. Móda ovšem nebyla jedinou oblastí, kterou vintage zasáhl. Jak vypadá takový vintage interiér?
Hlavní roli zde hraje historie a pocity nostalgie s ní spojené. Tuto kombinaci jednoduše podpoří dekorační polštářky, kožešiny a teplé barevné odstíny na stěnách. Zapomenout nesmíme ani na oblíbená čalouněná křesla, komody se zrcadlem, dřevěné rámy, truhly či staré kusy nábytku v romantickém stylu. Výsledný look by měl na vás působit uvolněnou a domáckou atmosférou.
Nyní trochu z jiného soudku. Na řadě je další oblíbený styl bydlení, a tím je minimalismus. Pokud jste i vy příznivci jednoduchého designu a čistých linií, pak si minimalistický interiér nepochybně zamilujete.
Minimalismus si zakládá na vzdušných prostorách bez zbytečných věcí a křiklavých barevných kombinací – s četnými dekoracemi a pestrobarevnými tapetami tu rozhodně nepochodíte. V minimalistickém interiéru uspějí pouze takové kusy nábytku a spotřebiče, které jsou nezbytně nutné. Za vhodné jsou považovány materiály jako dřevo, sklo a kov a nábytek s čistými geometrickými liniemi. Ve všech případech je kladen důraz na kvalitu, funkčnost a praktičnost.
Inspirace anglickou přírodou a francouzským venkovem – to je rustikální styl bydlení, který očaruje zejména milovníky přírodních materiálů, teplých zemitých odstínů a útulných dekorací. Nádech romantické přírody je v rustikálním interiéru nepochybně patrný.
Pokud byste se podívali do jedné z takových domácností, našli byste zcela jistě dřevěný nábytek, dekorační polštářky, robustní závěsy na oknech, ručně vyráběnou keramiku, obrazy s přírodními motivy, tkané barevné koberečky či populární proutěné košíky všech velikostí. Výsledkem by měl být útulný interiér s romantickými motivy a domácí atmosférou. Stačí se podívat na tento okouzlující francouzský interiér v rustikálním stylu.
Jako tomu bývá zvykem, staré trendy se vrací zpátky do módy. A je tomu i v případě interiérového retro stylu. Ke slovu se nám tak hlásí prvky v podobě barev, tvarů, materiálů a doplňků, které možná znáte z dětství vašich rodičů či prarodičů. Pravdou je, že je jen na vás, jaké období si pro vybavování retro interiéru vyberete.
Ke klasice ovšem patří plastové židle, dýhovaný či kovový nábytek, metalické předměty, plakáty na stěnách nebo dekorace výrazných barev. A když už jsme u těch barev, mezi ty nejoblíbenější patří například odstíny šedé, hořčicově žluté, červené nebo zelené. Byly to právě ony, které se tak často objevovaly na tapetách společně s různými geometrickými obrazci či květinami. Čím odvážnější, tím lepší.
Přehlídku oblíbených stylů bydlení máme za sebou. Ať už vám přirostl k srdci jakýkoliv z nich, několika jednoduchými kroky si svůj interiér můžete přetvořit do jeho podoby. Jestli hledáte další interiérovou inspiraci, doporučujeme si přečíst článek Styly bydlení podle zemí Evropy, kde najdete nápady, jak do svého domova dostat nádech vaší oblíbené destinace, aniž byste museli cestovat.
Life & style