Přemýšlíte, jak strávíte léto? Jste milovníky vína, cyklistiky či pěší turistiky? Objevte 1 200 kilometrů dlouhé vinařské stezky na Moravě! Vybírat můžete z celkem osmnácti okruhů, které nesou jména hlavních vinařských center. Trasy důmyslně propojují zajímavá místa a návštěvníkům nabízí jednodenní i vícedenní výlety plné pohybu a prvotřídního moravského vína. Jakmile začnete s jednou, budete chtít vyzkoušet ty další! Přinášíme vám výběr těch, které by vám neměly uniknout i s pár tipy na luxusní bydlení.
„Je to sice delší, ale zato horší cesta.“ Znojemská vinařská stezka je se svou délkou 189 km nejdelší z Moravských vinařských okruhů. Klikatí se v oblasti, pro kterou jsou stěžejní aromatická bílá vína. Severní část stezky není tak náročná, ubírá se mezi poli a vinicemi. Kolem národního parku Podyjí ale na cyklisty už čeká náročnější terén. Po cestě sportovci narazí na autentické hospodářské stavby a vína, o kterých se ne nadarmo mluví jako o těch nejlepších na jižní Moravě.
S jejich ochutnáváním můžete ostatně začít v proslulém vinařství Lahofer. Architektonicky výjimečná stavba inspirovaná tvarem vinic si dokonce vysloužila zvláštní cenu poroty prestižní soutěže Best of Realty. Pořádají se zde řízené degustace pro menší skupiny o 12 lidech. Ubytovat se můžete ve stejnojmenném přilehlém luxusním hotelu, historické nemovitosti s moderními prvky, jejíž počátky sahají do přelomu 13. a 14 století. Zvenčí hotel působí nenápadně, uvnitř však na hosty čekají elegantní nadčasové interiéry.
Trasa: Znojmo, Hnanice, Šatov, Dobšice, Božice, Břežany, Šanov, Višňové, Miroslav, Troskotovice, Vlasatice, Kubšice, Vedrovice, Moravský Krumlov, Jezeřany-Maršovice
Stezka o 98 km na východní straně dosahuje až k bělokarpatským stráním. Ideálně se hodí na několikadenní pobyt v oblasti malebné lidové architektury a lahodných bílých vín.
Pokud chcete přesáhnout osudných sto kilometrů, udělejte si u vesnice s názvem Hroznová Lhota menší zajížďku na nevysoký vrch Radošov (242 m. n. m.). Právě na něm se nachází jedna z nejmladších rozhleden u nás. Její přidanou hodnotu představuje originální tvar vinné číše. Z výšky 15 metrů se vám naskytne velkorysý výhled na Dolnomoravský úval v celé své kráse, Chřiby i velkou část Bílých Karpat. Ve zmíněné obci mimo jiné působil slovácký malíř Joža Uprka, který ve svých dílech zachycoval folklór jižní Moravy.
Trasa: Sudoměřice, Petrov, Strážnice, Radějov, Tvarožná Lhota, Lipov, Blatnička, Blatnice pod Svatým Antonínkem
O této vinařské stezce se bez nadsázky mluví jako o jedné z nejkrásnějších. Uzavřený osmdesáti čtyřkilometrový okruh kopíruje hranice Mikulovské vinařské podoblasti. Trasa je převážně rovinatá a line se podél řeky Dyje, rybníků a Novomlýnských nádrží či skrze Lednicko-valtický areál. Cestu na kole vám zkříží i kolonáda na Rajstně, nad Valticemi pak trasa vystoupá do mírných nadmořských výšek. Kromě povinných vinných přestávek udělejte po cestě krátkou zastávku i v nádherném Lichtenštejnském letním zámku v Lednici a Minaretu v přilehlém parku, nebudete litovat.
Jelikož jde o výlet na pár dní, ujistěte se, že si před cestou zarezervujete noc ve valtické rezidenci Adalbert. Luxusní nemovitost s romantickými pokoji a prvotřídním zákaznickým servisem potěší každého. Nemluvě o návštěvě tamního vinného sklepa!
Trasa: Mikulov, Valtice, Hlohovec, Lednice, Bulhary, Milovice, Dolní Věstonice, Strachotín, Ivaň, Pasohlávky
Life & style