Město plné života a dynamického rozvoje, to je Kladno

Kladno je s 69 tisíci obyvateli oficiálně největším městem Středočeského kraje, o kterém se ale tolik nemluví, protože se veškerá krajská agenda řeší v Praze. V posledních letech se přitom Kladno stává čím dál tím atraktivnějším místem pro život. Dříve bylo kromě výchovy slavných hokejistů známé především pro svůj těžký průmysl, dnes však prochází rychlou transformací, která láká nové obyvatele, investory i návštěvníky. Co tedy dělá z Kladna tak zajímavé místo k životu?

Kladno

Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/Kladno

Z dávné historie do současnosti

Nenechte se zmást – ačkoli bylo v minulých desetiletích Kladno spojeno hlavně s hutnictvím a těžbou černého uhlí, jeho historie je mnohem bohatší. V takzvaných zemských deskách bylo poprvé zmíněno již v roce 1318, kdy město patřilo rytířskému rodu Kladenských. Ti měli na území Kladna hned tři tvrze, z nichž ta hlavní, Horní tvrz, byla později přestavěna na renesanční zámek, jenž je na místě dodnes. V následujících stoletích se ve městě prostřídaly různé šlechtické rody nebo třeba také mniši z Břevnovského kláštera.

Kladno_Chateau

Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/Kladno_Chateau

Až v 19. století se v Kladně (nebo spíše „na Kladně“, jak by řekl každý správný Kladeňák) začalo těžit uhlí a zpracovávat kov. Právě tehdy se sem ve velkém začali stěhovat noví obyvatelé včetně řemeslníků a obchodníků, a význam města tak vzrůstal. Stalo se z něj jedno z průmyslových center Čech, kterým bylo v podstatě až do 90. let 20. století.

Autentický pohled do života horníků na přelomu 19. a 20. století si můžete připomenout v historickém skanzenu Mayrau v obci Vinařice nedaleko Kladna. Lze zde sestoupit do podzemí, prohlédnout si těžní stroje a dozvědět se o náročné práci v dolech. Skanzen pořádá také nejrůznější tematické akce a workshopy, které přibližují hornické řemeslo i současné generaci.

Kladno Skanzen

Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/Hornicky_skanzen_Mayrau

Dnešní Kladno je ale zase o něco jiné, neboť nabízí moderní infrastrukturu, která plně odpovídá požadavkům 21. století. Spojení tradic s inovacemi je zde patrné na každém kroku. Od rekonstruovaných industriálních budov, které nyní slouží jako kulturní centra, až po nově vznikající obytné čtvrti s exkluzivními byty, které se stávají domovem pro rodiny i mladé profesionály z různých odvětví.

Strategická poloha a výborná dostupnost

Jednou z největších výhod Kladna je jeho strategická poloha v blízkosti Prahy. Díky rychlému spojení s hlavním městem, ať už autem či vlakem, se toto město stává ideálním sídlem pro ty, kteří chtějí mít všechny výhody metropole na dosah, ale zároveň si přejí žít v klidnějším prostředí.

Proto právě z Kladenska jezdí pravidelně do Prahy nejvíce lidí z celého Středočeského kraje – jde o desítky tisíc cestujících denně. Tuto situaci má již za několik let vyřešit zmodernizovaná železniční trať, po níž povedou přímé vlakové spoje do centra hlavního města, a dokonce i na Letiště Václava Havla. Cesta z Kladna do Prahy díky tomu bude výrazně jednodušší a rychlejší než kdy dřív, což by mělo ještě více pomoci rozvoji celého kladenského regionu.

probíhající modernizace železničné trati Kladno

Zdroj: probíhající modernizace železničné trati Kladno, Luxent

Moderní infrastruktura a občanská vybavenost

Kladno se pyšní dobře rozvinutou infrastrukturou, která zahrnuje kvalitní zdravotnická zařízení, sportovní areály a kulturní instituce. Najdete zde 13 středních škol, 3 vyšší odborné, ale také jednu vysokou. Od roku 2005 zde totiž sídlí Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT.

Sportovně město nejvýrazněji proslavil jeho hokejový klub, jenž ještě v období Československa celkem šestkrát vyhrál nejvyšší soutěž. Především v něm ale začínali hráči jako Jaromír Jágr, Jakub Voráček, Martin Procházka a mnoho dalších. Celkově je sportovní vyžití na Kladně mimořádně rozmanité, a to díky řadě kvalitních moderních sportovišť: atletickému stadionu, hale pro volejbal či florbal, aquaparku nebo fotbalovému Stadionu Františka Kloze. Téměř 30 registrovaných klubů je tedy ideálním důkazem toho, že je Kladno skvělým místem pro všechny, kteří chtějí být sportovně aktivní na jakékoli úrovni.

stadion_frantiska_kloze Kladno

Zdroj: www.flickr.com/photos/stadion_frantiska_kloze

Město neustále investuje i do rozvoje takových projektů, jako jsou moderní rezidenční čtvrti, nákupní centra a rekreační zóny. Pro rodiny s dětmi je Kladno přívětivé díky množství parků, dětských hřišť a zmiňovaných sportovišť. Mladí lidé zde najdou pestrý společenský a kulturní život, který ovšem současně nenarušuje klid a pohodlí starší generace, což je důležitý rozdíl oproti Praze. 

Příroda na dosah

Pokud člověk touží po aktivním odpočinku v otevřené přírodě, nemusí z Kladna putovat do vzdálených krajů. V těsné blízkosti se totiž nachází třeba Chráněná krajinná oblast Křivoklátsko či spousta zdánlivě obyčejných lesů, kde si lze užít procházky, cykloturistiku nebo pikniky. Vinařická hora nabízí poměrně vzácný výhled na okolí, park Čabárna zase příjemnou relaxaci u vody. Cílem výletů může být také jeden z okolních hradů, tedy Křivoklát nebo zříceniny Okoř a Jenčov.

Křivoklát

Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/Krivoklat

Oblíbenou destinací je také barokní zámek Lány, známý jako letní sídlo českých prezidentů. Má bohatou historii sahající až do 14. století. Ačkoliv interiéry zámku nejsou běžně přístupné, návštěvníci mohou obdivovat jeho architekturu zvenčí a projít se rozsáhlým anglickým parkem s mnoha vzácnými dřevinami.

Sousední Lánská obora, rozsáhlý lesní komplex o rozloze přes 3000 hektarů, pak nabízí ideální podmínky pro pěší turistiku a cyklistiku. Obdivovat můžete staré duby, buky a smrky, a s trochou štěstí zahlédnout i místní zvěř. V oboře se nachází několik rybníků a naučných stezek.

zámecký park Lány

Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/zamecky_park_lany

Ale když z Kladna nechcete cestovat vůbec, pak oceníte třeba Sládečkovo vlastivědné muzeum, které vás přímo ve městě zavede do historie regionu.

V samotném centru Kladna pak narazíte na další z unikátních atrakcí – a sice na medvědárium, které se nachází v zámeckém parku. Toto zařízení, otevřené v roce 1963, je domovem pro medvědy hnědé a stalo se oblíbeným místem pro místní obyvatele i návštěvníky města. Medvědárium není jen obyčejnou zoo expozicí, ale představuje důležitý prvek v ochraně a péči o tyto majestátní šelmy. Návštěvníci zde mohou pozorovat medvědy v prostředí, které se snaží co nejvíce přiblížit jejich přirozenému habitatu, a zároveň se dozvědět mnoho zajímavostí o jejich životě a chování. Tím pádem medvědárium nejen zpestřuje nabídku volnočasových aktivit v Kladně, ale také přispívá k environmentální výchově a zvyšování povědomí o ochraně přírody.

Medvědárium Kladno

Zdroj: https://unsplash.com/

Budoucnost plná příležitostí

Kladno se neustále vyvíjí a má ambiciózní plány do budoucna. Investice do infrastruktury, luxusního bydlení a podnikání logicky přitahují stále více lidí, kteří hledají místo s vysokou kvalitou života, a to včetně perspektivní budoucností. Z kdysi průmyslového centra se postupně stává moderní město, které nabízí to nejlepší z obou světů – klidné prostředí s přírodou na dosah a dynamický rozvoj s příležitostmi pro každého.

Zdroj: www.luxent.cz/pripravujeme-nizkoenergeticky-rezidencni-projekt-nova-cihelna-kladno-rozdelov/

Právě proto chystáme v Kladně naprostou novinku v našem portfoliu – exkluzivní rezidenční projekt Nová Cihelna Kladno.

Registrujte se v předprodeji a vyberte si ty nejlepší byty jako první!

Life & style

Novinky ze světa realit