Pod vlivem pandemie koronaviru se snížil zájem o cestování, na což doplácí kromě hotelů i majitelé bytů, kteří je pronajímají krátkodobě, a ubytovací služby jako například Airbnb. Jaké mají vlastníci možnosti?
Pod vlivem pandemie koronaviru se snížil zájem o cestování, na což doplácí kromě hotelů i majitelé bytů, kteří je pronajímají krátkodobě, a ubytovací služby jako například Airbnb. Na ty se navíc nevztahuje státní podpora ve formě programu COVID ubytování, jež má za cíl kompenzovat ztrátu z nuceného uzavření. Často se tak pro ubytování určené pouze na několik dní musí nyní hledat jiné využití. Jaké mají vlastníci možnosti a které se vyplatí nejvíc?
Zdroj: https://pxhere.com/cs/photo/619151
Asi nejčastějším řešením je změna doby pronájmu. Podle údajů odborných portálů se až 45 % bytů dříve určených ke krátkodobým pronájmům od jara loňského roku objevilo v nabídce těch dlouhodobých. Dle České asociace poskytovatelů ubytování v soukromí (ČAPUS) zmizely hlavně ty nabízené zahraničním turistům – v meziročním srovnání se jejich nabídka v měsíci říjnu roku 2019 snížila z 6100 na 1900. Na trh zaměřený pro zahraniční návštěvníky by se tyto byty měly vrátit nejdříve za rok, jak vyplývá z analýzy portálu GarantovanyNajem.cz
Přibývání počtu bytů na dlouhodobý pronájem se velkou měrou podepsalo na poklesu průměrné ceny za metr čtvereční. Dle statistiky portálu Realitymix.cz se ve srovnání s listopadem roku 2019 snížila cena pronájmů o 11,3 %. Společnost Deloitte ve své analýze pro Magistrát hlavního města Prahy uvádí, že se nyní cena za metr čtvereční pohybuje okolo tří set korun. To potvrzuje i majitel realitní kanceláře Luxent – Exclusive Properties Jiří Kučera: „Ceny pronájmů se pohybují v průměru za celou Prahu kolem 320 Kč za m2/měsíc, před nástupem koronakrize to bylo kolem 350 Kč za m2/měsíc. Další změny lze očekávat na jaře tohoto roku, kdy bude končit většina aktuálně uzavíraných ročních nájemních smluv. Za současné nepříznivé situace však lze předpokládat, že velké množství těchto smluv bude dále prodlouženo.“
Hlavním předpokladem pro přechod na dlouhodobé pronajímání je sehnání vhodných nájemníků. Kromě zahraniční klientely představují další velkou skupinu, která v současnosti nemá zájem o pronájmy, studenti. Vzhledem k distanční výuce na vysokých školách totiž valná část z nich setrvává v místě svého bydliště a nemají tak potřebu shánět ubytování například v Praze. Jeden z vrcholů realitní sezony, který díky této skupině zájemců zpravidla přichází v podzimních měsících, tak v loňském roce vůbec nenastal. V neposlední řadě je zde také méně zahraničních zaměstnanců nadnárodních společností, kteří se poměrně ve značné části vrátili během pandemie zpátky do svých mateřských zemí nebo firem. „U zájemců o pronájem v současné době hraje roli v rozhodování hlavně dispozice. Menší byty poptávají většinou mladí pracující jedinci či páry, ty větší poté rodiny s dětmi,“ vysvětluje Jiří Kučera z Luxent – Exclusive Properties a dodává: „uvolněné luxusní byty v centru Prahy jsou převážně plně vybavené, vzhledem k jejich dřívějšímu užívání pro krátkodobé pronájmy. Tento stav zájemci akceptují a vybavený interiér preferují i v okrajových částech města.“
Zdroj: https://www.piqsels.com/…-photo-ormnl
U některých nemovitostí pro krátkodobý pronájem je však potřebná úprava, aby byl vhodný právě pro plnohodnotné bydlení. Čas vzniklý výpadkem pronájmu můžete využít právě k rekonstrukci objektu. Za zvážení určitě stojí investice do bytu, obzvlášť do kuchyně. Linky v typicky krátkodobě pronajímaných bytech bývají menší, tak aby stačily jen pro to nejnutnější vaření. Máma od rodiny ale spíše ocení více plotýnek na vaření a větší pracovní desku. Otázkou pak v tomto případě zůstává, zdali má majitel dostatečné finanční rezervy, které by v tomto případě mohl vložit do bytových úprav.
Nejradikálnější variantou je prodej nemovitosti. Investice do bytu na pronájem není malá a někteří majitelé jej tak financovali například hypotékou. Tu nyní bez pravidelného měsíčního výnosu z nájmu nejsou schopni splácet. Nedostatek zájemců ale nehrozí. „Poptávka po bytech ke koupi v Praze nijak neklesá. Dlouhodobě jich chybí obrovské množství a tento schodek se nesnižuje, byrokratické bariéry fakticky brání nové výstavbě. Budou tedy chybět i nadále a je lhostejné, zda jejich kupujícími budou jejich budoucí uživatelé nebo investoři, kteří je budou pronajímat. Ceny nájmů i ceny prodejní budou pozvolna stoupat,“ uvádí Jiří Kučera a dodává: „Další vývoj situace s šířením nemoci Covid-19 napoví, jak se trh nájmů s byty dříve krátkodobě pronajímanými promění. Je zjevné, že dřívější podoba a rozsah užívání platforem typu Airbnb se již z vícero důvodů nevrátí. Na druhou stranu jde jen o menší část nájemního trhu.“
Zdroj: https://www.pxfuel.com/…-photo-qtdtc
Pokud si v současné situaci nevíte rady, obraťte se na odborníka. Společnost Luxent – Exclusive Properties se specializuje na segment luxusních nemovitostí. Svým klientům zajišťuje komplexní servis od finančního a investičního poradenství přes stanovení tržní ceny, prezentaci a prohlídky nemovitosti až po vyřízení všech úředních náležitostí a samotnou realizaci prodeje. Rovněž nabízí služby nájemního bydlení – tedy všechny s tím spjaté služby, mimo jiné například správu nemovitosti. Pokud tedy váháte mezi krátkodobou a dlouhodobou formou pronájmu, makléři vám díky svým letitým zkušenostem a orientaci na trhu dokážou poradit s nejvhodnějším řešením.
Zdroj titulní fotky: https://www.pikrepo.com/…-aerial-view
Life & style