Velká Británie má nového monarchu. Karel III. kromě královského titulu zdědil po své matce Alžbětě II. také velké jmění a majetek v ještě větší hodnotě spravuje. Jaká je jeho hodnota? A co všechno do něj spadá? Tyto otázky si kladl americký Forbes, který si na pomoc přizval i Lenku Munter. Ta díky svým mnohaletým zkušenostem s prodejem historických nemovitostí pomohla nahlédnout pod pokličku majetku královské rodiny. O své expertní stanovisko se s námi podělila v krátkém rozhovoru.
Americký Forbes mne poprvé oslovil v roce 2016, protože v mém prodejním portfoliu se průběžně objevují zámecké i jiné historické nemovitosti. Zaměřit se na ocenění některých významných zámků a paláců britské královské rodiny bylo pro mne velmi zajímavé téma. Jedná se o dvojí druh nemovitostí — ty, které má královská rodina v užívání a ve správě, ale není to jejich soukromý majetek (tzv. majetek „Koruny“), a pak další četné nemovitosti, které jsou v jejich soukromém vlastnictví.
Letos na podzim, když se po smrti své matky královny Alžběty II. stal princ Charles králem Spojeného království, jsem byla znovu oslovena, abych ocenila i další a méně známé nemovitosti, které nynější král Karel III. vlastní.
Tentokrát jsem se oceňovala celkem asi čtyřicet nemovitostí. V první fázi jsem se zaměřila na notoricky známé nemovitosti a revizi odhadu jejich ceny z minulých let (např. Buckingham Palace, Tower of London, Kensington Palace, Balmoral, Sandringham, Clarence House a pár dalších). Následně – a to pro mne byla naprostá novinka – jsem měla ocenit dalších zhruba třicet méně známých nemovitostí, mezi které patří zámky, hrady i zříceniny, chaty a zemědělské usedlosti po celé Anglii, ale třeba také historické venkovské usedlosti v rumunské Transylvánii.
Ano, Buckinghamský palác je asi nejpopulárnější, ale je majetkem „Koruny“, nikoliv soukromým majetkem panovníka. Proto je také hůře ocenitelný. Hypotetická hodnota tohoto paláce osciluje okolo 7 miliard dolarů, což je nejvyšší číselná hodnota za nemovitost z širokého královského portfolia.
Mezi další nejznámější a nejoblíbenější sídla patří třeba Balmoral ve Skotsku (118 milionů dolarů), Sandringham (73 milionů dolarů), Kensington Palace (630 milionů dolarů) a Windsor Castle (743 milionů dolarů).
Kromě velkého počtu nemovitostí, které má „Koruna“ v užívání a ve správě, a také kromě velkého počtu soukromých nemovitostí, královská rodina vlastní množství významných uměleckých děl, šperků a dalších aktiv. Dle mého odhadu nemovitostní portfolio tvoří více než polovinu celkového královského majetku (myšleno majetku „Koruny“ i toho soukromého).
V první řadě bylo nutné si prostudovat trh nemovitostí v Anglii a ve Skotsku společně s vývojem cen v čase v jednotlivých hrabstvích (chcete-li okresech) a zmapovat si přírodní bohatství (např. rezervace, chráněná území, výskyt vzácných rostlin nebo chráněných živočichů apod.). Je nutné brát v potaz také to, že do cen se promítá dopad Brexitu na ekonomiku Velké Británie a další ekonomické a politické faktory.
Při stanovování hodnot nemovitostního majetku královské rodiny k tomuto faktu přihlížím a v cenách to zohledňuji. Jedná se o místa, která byla obývaná význačnými osobnosti historie a která byla přímým svědkem těch nejvýznamnějších historických událostí.
Hodnotu královského majetku skutečně není možné přesně určit, existují různé odhady a spekulace, ale většina čísel je čistě imaginárních.
Originální články Forbesu si můžete přečíst zde:
https://forbes.cz/jmeni-jako-z-pohadky-karel-iii-je-bohaty-ale-miliardarem-neni/ (česká verze)
Life & style