Praha se řadí k celosvětově nejkrásnějším a nejnavštěvovanějším městům. Jak je to ale se současným rozvojem metropole? K dlouhodobým problémům patří pomalá výstavba a nedostatek nových stavebních parcel.
Praha se řadí k celosvětově nejkrásnějším a nejnavštěvovanějším městům. Jak je to ale se současným rozvojem metropole? K dlouhodobým problémům patří pomalá výstavba a nedostatek nových stavebních parcel. Řešení přitom leží v revitalizaci tzv. brownfieldů, tedy dnes nevyužitých míst, která kdysi sloužila například jako nádraží nebo továrny. V Praze plocha těch největších zanedbaných lokalit dává zhruba 250 hektarů, což je pro představu více než padesátkrát rozloha Václavského náměstí. Život místních obyvatel často komplikují zastaralá dopravní napojení a minimální počet parků a míst k odpočinku či setkávání.
Podle řady odborníků se Praha právě „zasekla“ jen na historických nemovitostech a měla by se modernizovat. Na nových projektech úzce spolupracuje vedení hlavního města s Institutem plánování a rozvoje (IPR). Nyní společně pořádají interaktivní výstavu nazvanou Praha zítra? Pražské priority, kde se seznámíte s projekty, které mají do budoucna měnit tvář české metropole. Navštívit ji můžete v Centru architektury a městského plánování (CAMP) až do konce letošního prosince. Pojďme si některé z nich představit!
Když se řekne městská část Bubny-Zátory, celá řada Pražanů pravděpodobně ani nebude tušit, kde ji hledat. A není divu. Jedná se o největší a jeden z nejzanedbanějších brownfieldů na Praze 7 a jeho transformace se řeší už spoustu let. V roce 2018 konečně Praha vyhlásila výběrové řízení na územní studii a vznikla architektonická studie, která se bude v letošním roce schvalovat. Vyroste zde přibližně 11 tisíc nových bytů pro zhruba 25 tisíc obyvatel a doplní je administrativní a komerční objekty, přičemž některé z nich mají dosáhnout až do úrovně 21. podlaží. Nebude chybět ani centrální park o rozloze 6 hektarů. Těsná blízkost k centru města a bohatá dopravní infrastruktura ještě zvyšují atraktivitu této lokality. Navíc se přirozeně propojí Letná a Holešovice.
Zdroj: https://www.iprpraha.cz/…hozapadu.jpg
Kulturní dominantou by se měla stát Vltavská filharmonie. Jak již název napovídá, vyrůst má v lokalitě Vltavská v Holešovicích. Praha chce držet krok s ostatními světovými metropolemi, v nichž moderní koncertní síně dávno stojí. Filharmonie by měla být symbolem pražské výstavby 21. století. Zatím je však celý projekt v řešení a na jeho podobu se vypíše mezinárodní architektonická soutěž.
V budoucnu se ale nebude jednat o jediný prostor v Holešovicích, který se postará o společenský život. Obnova čeká areál Pražské tržnice. Revitalizace proběhne s pečlivým zachováním památkově chráněné budovy Jateční burzy a různých industriálních prvků. Známý trh s ovocem a zeleninou zůstane, bude ovšem doplněn o další služby, obchody a prostor pro kulturní a volnočasové aktivity.
Zdroj: https://www.praha.eu/…trznice.html
Obdobná situace panuje při realizaci developerských projektů na Smíchově. Transformací smíchovského nádraží vznikají nové plochy pro výstavbu a zlepšuje se celá infrastruktura. Samotné nádraží se přemění na moderní dopravní terminál usnadňující přestupy mezi vlaky, autobusy, MHD a metrem. V lokalitě pak vyroste nová multifunkční čtvrť, propojená dlouhou pěší městskou třídou.
Zdroj: https://www.iprpraha.cz/terminalsmichov
Nové byty dále přibudou na Rohanském ostrově a na území bývalého nákladového nádraží Žižkov. „Uvolňování nevyužívaných ploch pro výstavbu pokládáme za krok správným směrem. Systematická spolupráce s veřejnou správou na nových projektech může přinést řešení současného nedostatku bytů v hlavním městě. Zároveň se zlepší celková kvalita života, tedy pozitivní dopady se promítnou i do ostatních částí města,“ uvádí ředitel realitní kanceláře Luxent – Exclusive Properties Jiří Kučera.
Praha plánuje také revitalizaci veřejných prostor. Obnova čeká snad všechna významná pražská náměstí – Václavské, Karlovo, Malostranské a Vítězné. Největšího zásahu se dočká patrně to Václavské, kde se důrazněji vymezí zóny pro různé druhy přepravy. Především se vrátí tramvaje do horní části a omezí se automobily.
Zdroj: https://www.praha.eu/…tecka_01.jpg
V dopravní infrastruktuře je jedním z nejdiskutovanějších projektů nová linka metra D. Již v polovině roku 2019 schválila Rada hl. m. Prahy její výstavbu, nicméně s ohledem na pandemii koronaviru se odkládaly nejen stavební práce, ale protáhly se i stavební řízení nebo lhůty pro výběrová řízení. Ražba tedy začne nejspíš až na jaře příštího roku. Deset stanic, včetně jedné přestupní, bude v konečném stavu spojovat Náměstí Míru a Depo Písnice.
Usnadnit dopravu na letiště by pak mělo nové železniční spojení. Vznikne díky modernizaci stávajícího železničního úseku mezi Masarykovým nádražím a Kladnem Ostrovec a vybudováním nové odbočky na Letiště Václava Havla. Automobilové dopravě v Praze výrazně ulehčí dobudování Městského (vnitřního) okruhu. Ten je zatím zrealizován jen ze 70 %. O lepší propojení břehů Vltavy pro městskou hromadnou dopravu, cyklisty a pěší se postará výstavba Dvoreckého mostu mezi zlíchovským a podolským nábřežím.
Zdroj: https://www.praha.eu/…reckeho.html
Life & style