Exkluzivní restaurace, která je na první pohled nenápadná, uvnitř vás však čeká zážitek. Nachází se totiž pod vodní hladinou. Najdete ji v Norsku.
Že vám připadá podvodní architektura jak vystřižená z příštího tisíciletí? Jednou možná lidstvo dojde do fáze, kdy se vzhledem k nedostatku místa na zemi přesune pod vodu. Projekty megalomanských podvodních měst skutečně vznikají na papíře hned několika vizionářských společností. Vodní developerské projekty by měly vyrůst v Austrálii, Jižní Koreji, Francii nebo Belgii. Jedním z klíčových faktorů by měla být energetické soběstačnost, tedy schopnost vytvářet energii z mořských proudů, vln, při recyklaci odpadu nebo přeměně CO2.
Vize luxusního bydlení pod hladinou se, s výjimkou pár nadšenců, dočkáme pravděpodobně až v řádu několika desítek, možná i stovek let. V současnosti ale už vznikají do vody zapuštěné komerční objekty. Jde nejen o akvária, která se pro tuto podobu architektury přímo nabízejí, ale také o hotely, restaurace a výzkumná centra nebo i skladovací prostory. Sklady pod hladinou umělých jezer využívá například nadnárodní společnost Amazon.
Unikátem u zahraničních nemovitostí tohoto typu se stala první podvodní restaurace v Evropě, poskytující své služby v nejjižnějším cípu Norska v obci Båly. Norsko se tak přidalo například k Maledivám a Číně, kde si již pod vodou kulinářský zážitek vcelku běžně můžete dopřát. S ohledem na drsné prostředí Severního moře se však od ostatních staveb podobného typu liší. Její konstrukce totiž musí odolávat nepříznivým klimatickým podmínkám. Odlehlá poloha na místě, kde se střetávají severní a jižní bouře, nabízí bohatou biodiverzitu. A působí až magicky.
Zdroj: https://under.no/
Pojmenování Under (tedy v anglickém překladu „pod“ a v tom norském „zázrak“) pak trefně odráží její umístění i charakteristiku. Leží totiž napůl potopená v hloubce až 5,5 metru. Návrh zapuštěného monolitického betonového tubusu je z dílny architektonického studia Snøhetta.
Samotný interiér může na první pohled působit ponuře. Světlo vychází z akrylových oken a z obřího skoro 11 metrů dlouhého panoramatického okna. Právě prostředí, jež je doslova ozářeno namodralým mořským světlem, umocňuje podmořský zážitek. Ten se navíc mění s ohledem na roční období a povětrnostní podmínky. Například silná bouře je ideální k pozorování nejrozmanitějších druhů ryb i další fauny a flory. Sestup do restaurace metaforicky zachycují textilní stropní panely. Ty připomínají západ slunce nad oceánem a doprovázejí návštěvníka celou cestu dolů.
Zdroj: https://under.no/
Kromě restaurace budova slouží i jako výzkumné centrum pro podmořský život. Vnější drsný betonový povrch budovy by pak měl fungovat jako umělý útes a představovat tak ideální prostředí pro život mořských živočichů.
Na pouhých 40 míst k sezení se začaly tvořit tisíce rezervací již před samotným otevřením. Majitelé se snaží hosty nalákat nejen na nevšední zážitek, ale i na výborné jídlo a pití. Využívají pouze čerstvé a lokální potraviny. Z nich dánský šéfkuchař Nicolai Ellitsgaard připravuje sezónní menu tak, aby vždy perfektně odráželo dané roční období. Na jídelníčku však nikdy nechybí ryby, mořské plody a dále houby nebo různé druhy bobulí z okolních lesů. Luxusní degustační menu vyjde v přepočtu na téměř 5.500 Kč. Samozřejmostí je dokonalé spárování s nápoji, alkoholickými i nealkoholickými. Jejich kombinaci s menu pořídíte od necelých 2.200 Kč až po téměř 4.000 Kč.
Hlavní fotografie článku | zdroj: Alex Waltner - www.swedishnomad.com
Life & style