Jaké jsou novinky na realitním trhu? Přečtěte si, zda je nyní vhodné investovat, jak jsou na tom ceny bytů, hypotéky a co obnáší konec daně z nabytí nemovitosti.
Ceny bytů, hypotéky, nájemní bydlení, zrušení daně z nabytí nemovitosti, nový stavební zákon…. To jsou klíčová témata, která se v současnosti řeší na realitním trhu. Ať už sháníte exkluzivní bydlení v Praze, zajímá vás investice do bytu na pronájem nebo chcete výhodně prodat svou stávající nemovitost, měli byste bedlivě sledovat současnou situaci.
Podle analýzy poradenské společnosti Deloitte zveřejněné počátkem září ceny bytů v krajských městěch České republiky ve 2. čtvrtletí letošního roku meziročně zdražily o 10,4 procenta. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím letošního roku se jednalo o růst cen o 2,4 procenta.
Průměrná cena za metr čtvereční tak v uplynulém čtvrletí činila 67 000 korun, přičemž nejdražší byly opět byty na prodej v Praze, a to s průměrnou cenou 88 700 Kč/m2. Meziroční nárůst cen v metropoli představoval 5,3 procenta. Největší zdražení ovšem pocítili zájemci o koupi bytů v Liberci (o 27,6 procenta) a Ústí nad Labem (o 24,7 procenta).
Počet prodaných bytů ve druhém čtvrtletí 2020 činil necelých 6 200 jednotek, což je meziroční pokles o 5,9 procenta, a zhruba ze tří pětin se na něm podílela Praha. Z celkového objemu zhruba polovinu tvořily developerské projekty, přibližně 20 % připadalo na cihlové domy a cca 27 % na paneláky. Ty vykazovaly meziročně největší zdražení (15,3 %). „I přes situaci s nemocí Covid-19 registrujeme velký zájem o koupi bytů. Začínáme ovšem pozorovat zvýšenou obezřetnost kupujících, proto se oddaluje samotná realizace obchodů. Jedna skupina více zvažuje, zda koupi uskutečnit vzhledem k riziku, že se jejich situace v budoucnu může zhoršit. Druhá skupina spekuluje na možný pokles cen v nadcházejícím období, přijde-li skutečně ekonomicky těžké období,“ říká ředitel realitní kanceláře Luxent – Exclusive Properties Jiří Kučera.
Hypoteční trh trhnul v červenci letošního roku rekord. Podle ukazele Fincentrum Hypoindex stal se nejsilnějším sedmým měsícem v jeho historii. Červencový objem 21,597 miliard znamenal meziroční růst o více než šest miliard. Oproti letošnímu červnu se pak jednalo o navýšení o 650 milionů. V srpnu byl sice zaznamenán lehký pokles na 19,173 miliardy, i přesto se srpen dle sledovaných dat Hypoindexu stal historicky nejsilnějším osmým měsícem. Zároveň s tím klesala úroková sazba, a to již pátý měsíc v řadě. Průměrný úrok měl v srpnu hodnotu 2,11 procenta, přitom ještě v červenci se jednalo o 2,15 procenta.
Co se týče průměrné hodnoty poskytovaných hypoték, vzrostla v srpnu na své historické maximum – téměř 2,8 milionu korun. Ředitel realitní kanceláře Luxent – Exclusive Properties Jiří Kučera k tomu dodává: „Růst průměrné výše poskytnutých hypotečních úvěrů zejména za poslední rok je důsledkem působení několika jevů na českém realitním trhu. Tím hlavním jsou neustále stoupající ceny nemovitostí, kdy ani události spojené se situací kolem onemocnění Covid-19 tento růst nezastavily. Poměrně optimistická očekávání vývoje hospodářské situace v Česku ještě před pandemií v roce 2019 podněcovala zájem o hypoteční úvěry. Na jaře letošního roku pak bylo dalším impulsem uvolnění restriktivních opatření ČNB pro jejich poskytování.“
Významý vliv na realitní trh má zrušení daně z nabytí nemovitostí, která činila 4 % a pro kupující tak znamenala nezanedbatelnou částku v hodnotě desítek až stovek tisíc korun. Daň zanikne zpětně od letošního 31. března a týká se lidí, kteří dokončili vklad na katastr v prosinci 2019 nebo později. Její zrušení má největší dopad na sekundární trh, tedy starší nemovitosti, protože novostaveb mladších 5 let se tato daň netýkala.
V původním vládním návrhu se počítalo s tím, že si u nových úvěrů na bydlení poskytnutých po 1. lednu 2022 nemohli kupující odečítat zaplacené úroky od základu daně z příjmů. Kvůli vlně kritiky se nakonec schválil pozměňovací návrh Senátu, který odpočty zachovává a pouze je od tohoto data sníží na 150 000 Kč. Zákon již podepsal prezident Miloš Zeman.
Poněkud odlišná situace panuje na trhu s pronájmy. Hlavně v centru hlavního města roste nabídka, jelikož s ohledem na pandemii a omezení cestování ubyli klienti ze zahraničí. S tím souvisí značný pokles cen. Pronájem luxusních bytů v Praze tak v meziročním srovnání seženete klidně i o 10 procent levněji. Navíc majitelé, kteří dříve nabízeli byty na krátkodobý pronájem (například přes službu Airbnb), nyní při utlumení cestovního ruchu volí dlouhodobější variantu. I díky větší dostupnosti lukrativních lokalit a nižším cenám se zvedá zájem o nájemní bydlení.
Vláda letos v srpnu schválila návrh nového stavebního zákona z dílny Ministerstva pro místní rozvoj, kterému šéfuje ministryně Klára Dostálová (za ANO). Měl by přinést hlavně zkrácení povolovacího procesu, a to z průměrných 5,4 let na jeden rok, a celkově zefektivnit výstavbu. Ministerstvo pro místní rozvoj by chtělo zákon uvést v platnost již na jaře příštího roku. Účinnost by pak měla nabíhat postupně do poloviny roku 2023.
Návrh zákona nyní ještě musí projít Sněmovnou, kde se očekává velký boj o jeho podobu. Značné výhrady má především opozice, které se zdá nedořešený. Kritikou nešetří ani Praha a Institut plánování a rozvoje, neboť zákon hodlá zrušit Pražské stavební předpisy. PSP jsou od roku 2016 prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu a stanovují obecné požadavky pro hlavní město Prahu.
Life & style